Prodaja mandarina po 3 kune za kilogram neće spasiti neretvanske i druge poljoprivrednike koji su se u velikoj nevolji našli nakon embarga kojeg je na dio uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Europe uvela Rusija. Neće ih spasiti u financijskom smislu ali hoće u svakom drugom jer nisu dopustili da ih se ponižava.
U Rusiju su neretvanski uzgajivači mandarina godišnje izvozili skoro 8000 tona mandarina u vrijednosti 1, 5 milijuna eura. Iznenadno su ostali bez ovog dijela „kolača“, a „sol na ranu“ ubrzo su im dodali trgovci otkupljujući mandarine po sramotno niskim cijenama. Trgovci su, nema sumnje, u novonastalim (ne)prilikama vidjeli šansu za brzu i dobru zaradu ne mareći za nevolje onih koji su se „ni krivi, ni dužni“ našli u neprilikama koje su im ozbiljno zaprijetile ugrožavanjem egzistencije. Mnogi su razmišljali kako se brzinski riješiti tolikog uroda, dok se dio poljoprivrednika odlučio za bacanje voća u Neretvu ili pak besplatno dijeljenje ne vjerujući da za njihovu nevolju postoji iole kvalitetno rješenje. Ni država se nije pretrgla od pomoći, dok je Europska unija najavila kako će na sebe preuzeti polovičnu odštetu, tj. da će sa 19, 50 eura za 100 kilograma nadoknaditi štete nastale od embarga kojeg je „preko noći“ uvela Rusija i time brojne poljoprivrednike u zemljama EU stavila doslovno pred sami zid.

Ivan Dragobratović iz Opuzena sa svojim OPG-om spada u red srednjih proizvođača mandarina. Iz „prve ruke“ ispričao nam je priču o mandarinama koje su se ove godine u znatno većim količinama našle na domaćim stolovima.
Za njihovu kalvariju, smatra, nije kriv samo embargo koji je stigao iz Rusije, već ponajprije bahati trgovci koji su krenuli s vrlo nisim otkupnim cijenama koje su ih ponižavale. Kalkulacije su govorile da sa cijenom od 1, 80 kuna po kilogramu za mandarinu prve klase- nema prođe. Pojasnio nam je kako trgovci dio „robe“ odmah odvoje i prebace u drugu klasu koju otkupljuju po jednoj kuni što znači da u konačnici mandarine prodaju po prosječnoj cijeni od 1,40 kuna u čemu nema isplativosti. Takva cijena,kaže, jedva „pokrije“ uloženo.
Neretvanske mandarine – tajni put preko Srbije do Rusije!?
-Na svoje sam oči vidio da su se prve mandarine u jednom trgovačkom centru u Novalji prodavale po 19, 99 kuna , a mi smo ih dali dobaljvačima za 2,5 kune. Strašno! Osim toga, ponižava nas se stajanjem u dugačkim redovima za otkup, a stajali smo i po nekoliko dana čekajući da se roba preuzme. Tako smo imali priliku vidjeti jako puno kamiona sa registracijama iz Srbije što je kod nas izazvalo sumnju da naši trgovci izvoze naše mandarine i to u Rusiju. Vjerovatno se pronašao kanal kojim će se mandarine preko Srbije otpremiti u Rusiju. To nitko neće priznati, ali nismo mi glupi da ne možemo sami zaključiti o čemu se radi. Što smo tada mogli već se okrenuti domaćim kupcima kojima nudimo kvalitetnu i svježu robu umjesto robe druge klase iz skladišta koja im se po višim cijenama nudi u trgovačkim centrima.
Domaće tržište želi kvalitetnu domaću mandarinu
Hrvatska godišnje proizvede oko 80 000 tona mandarina, od čega preko 90 posto u dolini Neretve gdje postoje veliki nasadi i plantaže. Hrvatsko tržište godišnje može prihvatiti tek oko 20 000 tona, barem se tako govorilo do sada. Najnovija situacija pokazuje da je domaće tržište željno domaćeg voća u čiju kvalitetu nitko ne sumnja, a, osim toga, domaći su potrošači svojom povećanom kupnjom iskazali spremnost pomaganja ljudima koji se nađu u nevolji. Tako je bilo i ovoga puta. Na poziv Finoteke-tražilice koja povezuje proizvođače domaće hrane s kupcima, javio se veliki broj zainteresiranih za kupnju mandarina za 3 kune po kilogramu. U kratko vrijeme portal je zabilježio preko 60 tisuća klikova što je mnoge iznenadilo.
Proizvođači su tako odlučili ići do kupaca, a ne obratno kako je to bilo do sada. Prvotni pokušaj slanja paketa s mandarinama nije uspio zbog visokih troškova poštarine.
Akcija “Neretvi za dar”