Za pojedine vrste kaktusa odavno je poznato njihovo ljekovito svojstvo, međutim mnogi od njih zaziru ponajviše zbog bodlji koji su dominantni na većini biljaka. Malo je onih koji nešto više znaju o njihovim blagotvornim svojstvima, posebice Opuncije i njezinih crvenih pupčastih plodova koji su kod nas poznati kao – indijske smokve. Na trpezama brojnih zemalja Azije ovi su izdanci pravi specijalitet, a ukusnim plodovima smatraju ih i u zemljama Južne Amerike. Rijetki su oni koji znaju da su indijske smokve bogate vitaminima, mineralima, vlaknima…
Opuncija, snimila : J. Klisović
U Hrvatskoj tek rijetki znaju nešto više o ovom kaktusu koji se na području Dalmacije odavno udomaćio. Stara narodna medicina koju danas mnogi izvlače iz davno zaboravljenih i prašnjavih knjiga – ljekaruša, govori o primjeni ove vrste kaktusa u ublažavanju raznih upalnih tegoba i bolova u kostima. Bodlje koje znaju biti vrlo neugodne, ma kako oprezno postupali s opuncijom, najvjerovatniji su razlog zbog kojeg se mnogi odriču njegove pomoći iako je, kažu, vrlo blagotvorna i učinkovita.
Travarka Fatima opuncijom liječi bolna i otečena mjesta
Postarija travarka Fatima koja se cijeli život bavi travama koje prikuplja oko Čapljine kazuje nam kako je ova vrsta kaktusa neopravdano zaboravljena i zanemarena. Dokazana je, veli, njezina učinkovitost. U branje opuncije, savjetuje nas, treba krenuti s rukavicama na rukama i manjim oštrim predmetom kako bi razgranati kaktus otkidali od grane za koju se pričvrstila. Oštrim predmetom potom valja ukloniti sitne bodlje koje znaju biti neugodne, ali nisu previše bolne. U slučaju da ipak se ipak ne uspije izbjeći „bliski susret“ s neugodnim bodljicama dovoljno je „otresti“ ruku o hlaće potezima ruke u jednom smjeru, prema dolje.
Sljedeći korak u pripremi opuncije za tretman bolnih mjesta na tijelu je pažljivo presijecanje kaktusa na pola. Na svaku mesnatu polovicu treba nasuti prstohvat soli i ostaviti dvadesetak minuta da ga tkivo kaktusa upije. Nakon toga se solju tretirana opuncija stavlja na bolno ili otečeno mjesto i drži do sat vremena, a može i duže. Naknadna pojava sitnih bodljica na tretiranom mjestu ne treba plašiti jer brzo nestanu i ne ostavljaju traga. Postupak je potrebno ponoviti barem 2-3 puta. Ovaj drevni postupak prenijela nam je travarka iz Čapljine koja je svojim savjetom pomogla mnogima koji su se žalili na akutne i kronične bolesti kostiju.
Opunciju je, saznajemo najbolje brati koncem ljeta i za jesenjih dana. Kako bi smo o opunciji saznali nešto više kontaktirali smo Vladu Bazikića iz Pule koji je, inače veliki zaljubljenik i poznavatelj kaktusa.
Opuncija (lopatar) i delicije – indijske smokve
– Opunciju se narodnim jezikom naziva- lopatarima. Postoji preko stotinu vrsta i podvrsta i sve su otporne na hladnoću. Većinom su vanjske biljke što znači da opstaju i u zimskim mjesecima jer im ne smeta hladnoća i zimska vlaga. Cvijetaju prekrasnim cvijetovima veličine od 6 pa do 15 centimetara i to u puno različitih boja. Neke vrste imaju dugačke rijetke ili dugačke guste bodlje, a neke imaju točkice veličine od milimetar i po pa do dva milimetra u kojima se nalazi i po 250 iglica. Postoji opuncija velikih članaka koji mogu biti široki dvadesetak, a dugački tridesetak centimetara. Na vrhovima imaju plodove- takozvane indijske smokve. To su plodovi koji su ostali nakon cvatnje (čahure sa sjemenom) i u Indijskim kulturama se upotrebljavaju kao vrlo ukusni jestivi specijaliteti. Nešto više o ovoj vrsti nije mi poznato jer na svom OPG-u uzgajam uglavnom južnoameričke vrste kaktusa. To su minijaturne vrste kaktusa koje vrlo bogato cvijetaju i rijetko prelaze visinu od 20 centimetara, a imam i Afričke sukulente (koje rijetko prelaze visinu od 10 centimetara). Uzgajam ukupno oko 2000 vrsti – kazuje za Tris Vlado Bazikić.
Ljekovitost kaktusa iz rodova Aloe i Sempervivuma
Dodaje kako mu je poznato ljekovito svojstvo kaktusa iz roda Aloe i roda Sempervivum. Aloa, navodi, ima oko 470 vrsti i podvrsti, ali su samo tri ljekovite. Prva po ljekovitosti je Aloe Barbadensis, druga je Aloe Arborescens, a treća Aloe Vera. Kod roda Sempervivuma (narodno čuvarkuća) postoji preko 400 vrsti i podvrsti, a najpoznatija je ona čiji se listovi stave u uho kod upale i bolova.
Kaktus djeluje dijuretski, antitoksično…
Poznato je, naime da ove vrste kaktusa od kojih se prave sokovi i ekstrakti djeluju diuritetski, antitoksično, a blagotvorni su u slučaju dijabetesa, ponajprije zbog značajnog sadržaja vlakana i pektina. Poznato je kako mnogi piju sok od aloe za podizanje imuniteta. Zadnjih godina kaktusi su sve zastupljeniji u farmaceutskoj industriji, poglavito u proizvodnji raznih krema te drugih pripravaka.
Privatnost i Kolačići: Ova web-stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web-stranice prihvaćate korištenje kolačića. Kako bi saznali više, uključujući kako kontrolirati kolačiće, pročitajte ovdje: Politika kolačića