Zoran Milanović, predsjednik SDP-a i premijer pristigao je jutros na izbornu konvenciju šibensko-kninskog SDP-a u Šibeniku te je smjesta, nakon pozdrava, s govornice počeo govoriti o referendumu koji je upravo u tijeku u Hrvatskoj, nazvavši ga ‘prikrivenom homofobijom’. Uopćeno je najavio kako se slični referendumi više neće održavati (?), te kako će se skoro donijeti tzv. zakon o partnerstvu’.
– Kako je započela ova priča s referendumom? Danas je taj referendum i na žalost to ne možemo izbjeći koliko god to tužno i nepotrebno bilo. Ali treba reći riječ-dvije o tome.
Dakle, prvo se pokušalo osujetiti jednu civilizacijsku, ali benignu stvar, u stvari, a koja se zove zdravstveni odgoj. Bio je cilj da se organizira referendum o tom pitanju i da se građani, dakle preko 4 i pol mlijuna birača pozovu na birališta da bi odlučivali o jednoj tako u stvari bagatelnoj stvari koju ima svaka civilizirana država, a zove se zdravstveni odgoj. Kada su organizatori uvidjeli da za to nemaju podršku većine građana, onda se tražila, to se kaže – niša. I pronašla se onda opet jedna naoko benigna i dobrohotna stvar, a u stvari prikrivena agresija, prikrivena homofobija i skupilo se preko 700 tisuća potpisa za referendum o braku.
Naoko, na prvi pogled, tko dobronamjeran može imati nešto protiv toga? Tradicijsko pitanje. Naglašavam ovu prikrivenost. Dan je referenduma, danas mogu otvoreno o tome govoriti, do sada nisam.
Kako ispadne, ispadne. Dakle, prikrivena homofobija. Ako taj referendum danas uspije po želji organizatora pitanje je kako će se radovati? Kako će izgledati ta proslava? Čemu će se radovati? Kad dobijete izbore – sretni ste. Kad izgubite izbore – niste sretni, nesretni ste, teško vam je. Koji je oblik radosti koji bi trebao uslijediti danas nakon što se prebroje listići, pod uvjetom da to prođe. To je ključno pitanje – ustvrdio je Milanović.
‘Srednjeazijski model demokracije neka si nose doma’
U nastavku govora osvrnuo se na ‘drugi referendum’ koji se tiče ćirilice, odnosno pisama kojima se služe manjine u Hrvatskoj, ali i vrlo intrigantno izrekao i kako se radi o ‘zadnjem referendumu’, ne pojašnjavajući posve kako to misli.
Najavio tzv. ‘Zakon o partnerstvu’
Potom je najavio skoro predlaganje tzv. ‘Zakona o partnerstvu’, a koji je, veli, i predizborno obećanje.
– Kako god danas to bude završilo, i kakvi god rezultati bili, sljedećeg tjedna, ili najkasnije za dva tjedna na sjednici Vlade će se naći zakon o partnerstvu, zakon koji zajednicu ne definira kao brak, jer to nikada nismo niti govorili niti obećavali niti o tome razmišljali. To je nebitno, na kraju krajeva. To je kao da rezervirate neku domenu na internetu, to je stvar naziva: dot com. Nije bitno ime, bitan je sadržaj. U Zakonu o partnerstvu svi parovi će imati skoro ista prava. To je dio našeg izbornog programa. To smo obećali provesti. Možda smo mogli i u prvoj godini, evo sad je već druga godina. To će biti zakon koji će izglasati Hrvatski sabor. I nikakvom Ustavu i u nikakvoj ustavno formulaciji neće biti protiv. To je naše obećanje, ali ne kao poslovna ponuda biračima, ne kao trgovina, nego kao uvjerenje. Mada i trgovina sama po sebi ne mora biti loša stvar. Trgovina je temelj i kotač modernoga i svakog gospodarstva i stvaranja bogatstva, ali ovo nije trgovina. Ovo radimo zato jer u to vjerujemo. Smatramo da je to dobro za našu zemlju. Zato jer naprosto drukčije ne valja. I postojiti točka u u kojoj u raspravi s nekim, u civiliziranoj raspravi, bez nasilja, više ne možete reći: ne slažem se s tobom. Nego mu moraš reći: potpuno si u krivu. Onima koji žele Hrvatskom na taj način upravljati i modelirati i sanjaju da će tako ostvariti svoje prljave planove, kao neki dan u Vukovaru. Prljava prizemna politika. Možda misle da su u pravu. Ja znam da nisu u pravu. Jer ljudski griješe, a poslovno gledajući: neće uspjeti. Bankrotirat će. A u tome ćemo im mi pomoći: SDP, HNS i drugi partneri. Bolji smo. U tome je sva tajna. Živjeli! – završio je svoj govor u Šibeniku Zoran Milanović.